Mowy Użyteczne

Obejrzyj konkursowe Mowy Użyteczne

Konkurs Mów Użytecznych – edycja 2023/2024

13.02.2024

Temat: “Co zrobić żeby chciało się chcieć? Wymień od 3 do 5 sposobów, które sprawdzają się u Ciebie.”


1 Miejsce – Krystyna Cybulska


2 Miejsce – Szymon Dubejko


3 Miejsce – Aleksander Górecki


+ Wyróżnienie – Mateusz Piasecki


+ Wyróżnienie – Iwo Kowalski


Konkurs Mów Użytecznych – edycja 2022/2023

28.02.2023

Temat: “Przygotowujesz wystąpienie na spotkanie przywódców świata w marcu tego roku. Masz wiedzę o wyzwaniach 2033 i o tym co nas może zaskoczyć. A dodatkowo: o czym nie myślimy na co dzień w kontekście roku 2033? Jak przygotować młodych ludzi do zmian i wyzwań roku 2033…?”

1 Miejsce – Mateusz Piasecki


2 Miejsce – Krystyna Cybulska


3 Miejsce – Zuzanna Liolios


4 Wyróżnienie – Mateusz Preibisz


5 Wyróżnienie – Ignacy Kaczmarski


Mowy Użyteczne to jeden z kluczowych, pierwotnych fundamentów Liceum Lifeskills – według autorskiej myśl założyciela – Roberta Kroola i jego małżonki Magdaleny Czarnoty – Krool. Są to 5-minutowe monodramy – indywidualne wystąpienia publiczne na scenie teatralnej – w języku polskim i angielskim. Mowy Użyteczne mają na celu utworzenie i trening przewagi w obszarach erystyki, retoryki i dialektyki u naszych Absolwentów. Luz ostrości w rozumie oraz odporna lekkość w sercu, to ważne intencje tego projektu. Uwzględnia on takie aspekty umiejętności komunikacyjnych jak:

  • radzenie sobie z debatą,
  • prezentację oraz dłuższą wypowiedź, bez posiłkowania się notatkami,
  • ruch, ekspresję sceniczną i emisję głosu,
  • improwizację, jej ekspozycję w codziennej pracy.

Absolwenci Akademii Teatralnej, zewnętrzni specjaliści od wystąpień, debat publicznych, emisji głosu oraz improwizacji scenicznej z Fundacja Sztuki i Edukacji im. Leszka Czarnoty, aktywnie wspierają naszą młodzież w treningu praktycznym, udzielając informacji zwrotnej w czasie realizacji projektu. Istotnym celem Mów Użytecznych jest wzmocnienie u młodzieży poczucia własnej wartości i obycia z warunkami scenicznymi, a przede wszystkim nabycie praktyki obsługi pomyłek, wpadek oraz nauki radzenia sobie z zaciskiem i napięciem we własnym ciele.

W ciągu roku szkolnego odbywają się trzy edycje Mów Użytecznych: dwie po polsku na deskach sceny Akademii Teatralnej i jedna po angielsku w przestrzeni szkolnej. Raz do roku organizujemy też dla naszych uczniów konkurs Mów Użytecznych.

Cel konkursu: 

  1. Trening i sprawdzian umiejętności przekazywania informacji o wybranej tematyce, a także argumentów dla stawianych tez oraz budowania odpowiedniej narracji. 
  2. Trening i sprawdzian umiejętności scenicznych, autoprezentacji, opanowywania stresu i napięcia spowodowanych wystąpieniami publicznymi.

Komisja Konkursowa składająca się ze specjalistów w dziedzinie wystąpień publicznych dokonuje oceny wg. następujących kryteriów: 

  1. zgodność treści z podanym tematem
  2. ciekawe ujęcie tematu, podejście do niego w sposób kreatywny, nieoczywisty, oddanie własnych przekonań
  3. prezencja sceniczna i ogólne wrażenia wizualno-słuchowe: dykcja, praca głosem, mimiką, gestami, kontaktem wzrokowym, ciałem, umiejętność opanowania napięcia.

W pierwszym etapie głosami publiczności oraz jury wyłanianych jest 12 finalistów, którzy mierzą się w wielkim finale. Zwycięzcom przyznajemy nagrody za trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia. Zapraszamy do obejrzenia zwycięskich Mów konkursowych.

Weź udział w rekrutacji